LFN 2010

Ponad 800 różnych prezentacji, wykładów, pokazów w laboratoriach, happeningów, wystaw, spektakli, konkursów z różnych dziedzin nauki obejmuje program VII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który uroczyście otwarto w sobotę w Lublinie.

W tegoroczny festiwal pod nazwą „Nauka przygoda życia” zaangażowane są środowiska naukowe uczelni i instytutów naukowych z Lublina, Dęblina i Puław, ale także instytucje kultury, urzędy i media.

„Pragniemy uchylić drzwi uczelni, instytutów, muzeów i pozwolić podejrzeć co skrywają laboratoria, nad jakimi problemami łamią głowę nasi uczeni, przed jakimi pytaniami i wyzwaniami stoi współczesna kultura i cywilizacja” – powiedział rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Andrzej Dąbrowski. UMCS w tym roku pełni rolę koordynatora festiwalu.

Festiwal uroczyście zainaugurował w sobotę koncert „Dwustronnie” w wykonaniu studentów wydziału artystycznego UMCS.

W niedzielę na terenie miasteczka akademickiego odbędzie się piknik naukowy. W jego programie zaplanowano liczne prezentacje i konkursy m.in. paradę zabytkowych samochodów, pokaz szermierki, plener malarski dla dzieci, pokazy i wykłady na temat przypraw kuchennych, bakterii salmonella, projektowania własnego ogrodu, udzielania pierwszej pomocy. Ponadto w ramach projektu „Wioska antyczna” zainscenizowana zostanie namiastka antycznego świata, w której zwiedzający będą mogli poznać m.in. potrawy ówczesnej kuchni, starożytne gry planszowe, czy uzbrojenie gladiatorów i rzymskich legionistów.

Festiwal trwał siedem dni. W poszczególnych uczelniach i instytutach odbyły się pokazy i wykłady z różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, chemii, fizyki, matematyki, nauk o ziemi, nauk humanistycznych, języków obcych, medycyny, religii, rolnictwa.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101015/LUBLIN/305329430Zaproponowane festiwalowe projekty wzbudziły duże zainteresowanie ze strony uczniów i nauczycieli szkół Lubelszczyzny. Już przed rozpoczęciem festiwalu zarezerwowanych zostało blisko 60 proc. miejsc na pokazy z limitowaną liczbą uczestników. Największą popularnością cieszą się różnego rodzaju prezentacje multimedialne – np. o mrowisku, o antycznych Pompejach, o zagrożeniach w korzystaniu z internetu, o wykorzystywaniu gier komputerowych do nauki angielskiego, czy o „bombowych” początkach życia na ziemi.

Nie brakuje też chętnych do udziału w różnego rodzaju ćwiczeniach, warsztatach i pokazach eksperymentalnych z fizyki, chemii, czy biologii a także prezentacjach pracy badawczej naukowców z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury w różnych laboratoriach.

Na festiwalu wiele projektów dotyczy też różnych dziedzin sztuki. Chętni mogą wziąć udział w różnych warsztatach m.in. tańca, dramy, kostiumu teatralnego i stylizacji, wykonania portretu w glinie, czy malowania na jedwabiu. Oprócz tego można będzie zobaczyć m.in. musical „Prorock”, spektakl prezentujący zwyczaje ludowe Ukrainy, czy wysłuchać koncertu muzyki Fryderyka Chopina.

W trakcie festiwalu odbędzie się też dwudniowy Kongres Studenckich Kół Naukowych „Tygiel” 2010. Jego uczestnicy będą dyskutować o swoich pasjach i zainteresowaniach, prezentować swoje badania i osiągnięcia w różnych panelach tematycznych: medyczno-chemicznym, humanistyczno-przyrodniczym, technicznym, a także podczas sesji w plenerze.

Festiwal zakończył się w piątek koncertem zespołu „Uniatowski Project”[http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/lublin/vii-lubelski-festiwal-nauki,1,3690947,wiadomosc.html].

Program Pikniku Naukowego 2010

Występy na scenie:
10.00 Inauguracja pikniku
10.00 Wystawa i parada samochodów zabytkowych, nowoczesnych i ciekawych
10.15 Koncert zespołu studentów Wydziału Artystycznego UMCS (cz. I)
10.30 Pokaz szermierki historycznej
11.00 Koncert zespołu studentów Wydziału Artystycznego UMCS (cz. II)
11.30 Konkursy dla dzieci
11.45 Koncert zespołu studentów Wydziału Artystycznego UMCS (cz. III)
12.00 Parada samochodów zabytkowych, nowoczesnych i ciekawych
13.00 Konkurs nt. samochodów zabytkowych
13.15 Projekt muzyczny „Radio Centrum”
13.30 Konkursy i zabawy dla dzieci – red. Ewa Dados
14.00 Pokaz kick-boxingu
14.30 Projekt muzyczny Radio Centrum
15.00 Zakończenie Pikniku Naukowego

Na terenie pikniku pojawią się 94 stanowiska, na których swoje dokonania zaprezentują poszczególne zakłady naukowe. Oto wybrane tematy: „Do czego można namówić ultradźwięki?”, „Ukryte piękno Ziemi” czy „Zaprojektuj z nami swój ogród – porady architekta”.[http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/309062,rusza-vii-lubelski-festiwal-nauki-program,id,t.html?cookie=1]