Realizacje i profity

Projekt LFN 2023: #9088/33808 (2023-09-21: 10:00)
Czy istnieje skuteczna metoda bezpiecznego przechowywania danych? Dowiedz się!

Projekt dostępny w trybie ON-line

OpisProjekt ma za zadanie w przystępny sposób zainteresować uczniów bezpieczeństwem przechowywania danych. Grono odbiorców stanowić mogą uczniowie szkół podstawowych, liceum oraz technikum. Opracowanie projektu zawiera pokazania sposobów przechowywania danych takich jak filmy, zdjęcia, programy, artykuły, czasopisma oraz przypadki ich utraty. W wyniku różnych niepożądanych działań NAS, jako archiwizator umożliwiający przechowywanie danych, jest kluczowym elementem projektu. NASy reklamowane są jako bezpieczne rozwiązania, co często powoduje, że użytkownicy rezygnują z jakiejkolwiek innej formy backupu.Czy zastosowane w NAS dyski są specjalnie konstruowane do takich rozwiązań, że ich żywotność jest większa ( większa nie oznacza wieczna), że dyski pracują np w oparciu o bezpieczną konfigurację RAID 1, RAID 5 czy RAID 6, że nawet jak jeden dysk w takiej macierzy się uszkodzi to dane są bezpieczne? Na to pytanie projekt próbuje znaleźć odpowiedź. Na samym początku należy zaznaczyć, że macierze NAS pracują po 24h na dobę. Czasem użytkownik podłączy zasilacz np od laptopa i zamiast 12V urządzenie otrzymuje 19V itd. Problemów z NAS jest wiele, a największym jest upływający czas. Nawet zastosowanie dysków Heavy duty przeznaczonych do takich rozwiązań nie zwiększa poczucia bezpieczeństwa. Czas powoduje ich zużycie i nawet jeśli będą to 3 dyski w RAID 5 to ich zużycie będzie porównywalne. NASy w małych firmach często są umieszczone gdzieś pod biurkiem lub w szafie. Z tego powodu bywają narażone są na brak wentylacji. A ponieważ są to rozwiązania sieciowe, mogą zostać zainstalowane niemal w dowolnym miejscu. Ale czy miejsce to nie powinno być miejscem bezpiecznym pod względem kradzieży, zalania, spalenia czy zniszczenia? Zapraszam na projekt by rozwiać powyższe wątpliwości.

Organizacja seminarium naukowego:

Szczepaniak Agnieszka (s98838@pollub.edu.pl) – kontakt z prelegentem

Bartoszewski Mateusz (s98828@pollub.edu.pl) – wykona plakat

Wójtowicz Jolanta (s98841@pollub.edu.pl) – kontakt z kierownikiem KMiTN

Wełna Milena (s98840@pollub.edu.pl) – kontakt z p. Dziekan

Stąpór Ewelina (s98837@pollub.edu.pl) – rozwieszanie plakatów

Jeżyna Łukasz (s98833@pollub.edu.pl) – występujący z ramienia organizatora

Poprzednie aktywności:

 

Film promujący działalność koła naukowego: InfoNaBi

Koło naukowe realizuje wiele projektów z dziedziny informatyki w nauce i biznesie. Zgodnie z regulaminem studiów PL:

§ 19. 1. Studentowi uczestniczącemu w pracach naukowo-badawczych w Uczelni można w całości lub w części uznać osiągnięcie efektów kształcenia przypisanych do modułu lub przedmiotu, z którym tematycznie związana jest praca badawcza studenta.
2. Decyzję w sprawie, o której mowa w ust. 1, podejmuje prowadzący dany moduł lub przedmiot lub dziekan na wniosek studenta.

Pojęcie aktywnego uczestnictwa definiowane jest jako zorganizowanie seminarium z biznesem, wystąpienie na forum, napisanie referatu, zgłoszenie udziału w Tyglu i wszelkie inne formy naukowej aktywności opisane na forum.

Projekty realizowane w 2019 roku:

Projekty zrealizowane w 2018 roku:

Badanie dotyczące kreatywnej fotografii

Sondaż diagnostyczny dotyczący wykorzystania komputerów

Badanie satysfakcji –  ćwiczenie 4 z przedmiotu Technologie Informacyjne

Poniżej przykładowa fotorelacja z jednego z seminariów zorganizowanych przez koło naukowe:

W akcji: