Wirtualne Dni Nauki
Lublin 22 – 24 września 2020 r.
Projekty:
Z powodu obecnej sytuacji epidemicznej w miejsce Lubelskiego Festiwalu Nauki powołane zostały Wirtualne Dni Nauki, które w znacznej części będą oparte o transmisję materiałów audiowizualnych nagranych wcześniej. Wydarzenie jest współorganizowane przez Politechnikę Lubelską i cztery lubelskie Uczelnie oraz Miasto Lublin i ma na celu zachować ciągłość w upowszechnianiu, promowaniu i popularyzowaniu nauki w społeczeństwie w związku z zawieszeniem organizacji XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zachęcam do aktywnego włączenia się w Wirtualne Dni Nauki poprzez zgłaszanie projektów do sfilmowania. W przypadku zakwalifikowania projektu do WDN nagraniem materiału i montażem zajmą się pracownicy UMCS, który jest głównym organizatorem. Nagrany materiał może obejmować:
- badanie,
- ćwiczenie,
- doświadczenie,
- debata,
- dyskusja,
- film,
- gry naukowe,
- happening,
- inscenizacja,
- koncert,
- konkurs,
- laboratorium,
- wystawa,
- występ na scenie,
- plener,
- pokaz,
- prelekcja,
- prezentacja multimedialna,
- spektakl,
- spotkanie autorskie,
- warsztat,
- wykład,
- wystawa
zgodnie z tematyką danego dnia WDN.
Będzie to wyjątkowa okazja do wypromowania w internecie przedmiotu prowadzonego na uczelni, zachęcenie do studiowania kierunku studiów oraz zaprezentowanie od jak najlepszej strony swojego Wydziału. Powstały materiał wideo będzie można w przyszłości wykorzystać jako np. treść wykładu do kształcenia zdalnego czy pokaz realizacji zadań na ćwiczeniach lub laboratoriach zdalnych.
Zachęcam do zgłaszania swoich projektów poprzez wypełnienie formularza dostępnego tu: WDN_20_formularz i wysyłanie go na adres robert.lis@pollub.pl. W formularzu należy podać między innymi:
- ilość osób występujących i ich role czyli co będą robiły;
- kilka terminów spośród 20.07 do 31.08 dogodnych do nagrania materiału. Ostateczny dzień i godzina realizacji zostanie ustalona po przygotowaniu harmonogramu wszystkich nagrań ekipy TV);
- wskazać lokalizację, w której ma być realizowane nagranie – jedna, maksymalnie dwie. Proszę opisać miejsce, w którym będzie prezentowany projekt, np. plener, uczelnia, laboratorium, aula itp., proszę opisać pomieszczenie i warunki w nim panujące, zastane warunki akustyczne i oświetleniowe.
Program Wirtualnych Dni Nauki jest następujący:
DZIEŃ I (22.09 –wtorek) – w języku polskim; godz. 9:00 – 14:00 – „Nauka, Nowe Technologie”
Politechnika może przedstawić 4 wybrane nagrania ukazujące najnowsze osiągnięcia naukowe i zaawansowane technologie stosowane w badaniach. Tematyka ma być przedstawiona przystępnie oraz zachęcać szerokie grono odbiorców do odkrywania świata nauki.
DZIEŃ I (22.09 –wtorek) – w języku polskim; godz. 15:00-20:00 – „Sztuka i Kultura”
Politechnika zaprezentuje dokonania i talenty zarówno zespołowe, jak i indywidualne pracowników, absolwentów, studentów w sferze kultury i sztuki (malarstwo, bio art, taniec, śpiew, gra na instrumentach, fragmenty koncertów itp.).
DZIEŃ II (23.09 –środa) – w języku angielskim; godz. 9:00 – 14:00 – „Science, Technology”
Nasza uczelnia przybliży najważniejsze działania i osiągnięcia naukowe, szczególnie w obszarze COVID-19, prezentujące informacje dotyczące ochrony przed wirusem, najnowsze dane dotyczące tworzenia maseczek na drukarkach 3D oraz inne osiągnięcia w zakresie prewencji.
DZIEŃ II (23.09 –środa) – w języku angielskim; godz. 15:00-20:00 – „Art&Culture”
Politechnika przedstawi materiały z zakresu kultury i sztuki pokazujące dokonania członków społeczności akademickiej, również z udziałem studentów anglojęzycznych np. fragmenty organizowanych wydarzeń itp.
DZIEŃ III (24.09 –czwartek) – w języku polskim
Sugerowana formuła to „Studenci i absolwenci przyszłym studentom”. Ten dzień ma ukazać potencjał naszej uczelni i ofertę skierowaną do jej kandydatów. Ma być promocją wydziałów poprzez realizację projektów na zasadzie współtworzenia zarówno przez pracowników uczelni jak i organizacje studenckie oraz studenckie koła naukowe.
Ważne terminy WDN:
do 29 czerwca 2020 r. i później – nadsyłanie zgłoszeń do koordynatorów WDN;
do 31 sierpnia 2020 r. – wykonanie nagrań i montaż materiałów przez pracowników UMCS;
22-24 września 2020 r. – prezentacje na stronach internetowych Wirtualnych Dni Nauki;
po 24 września 2020 r. – prezentacje nadal dostępne w internecie.